slujbă resfințire

• Resfințirea Bisericii „Toți Sfinții” a Parohiei Brezoi III

Duminică, 21 august 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia Brezoi III, Protopopiatul Călimănești. Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat de către preoții slujitori și autoritățile locale, de enoriași și pelerini care au luat parte la sărbătoarea parohiei.

21 August 2016
  • Resfințirea bisericii Mănăstirii Surpatele

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a resfințit, duminică, 3 iulie 2016, biserica cu hramul Sfânta Treime  a Mănăstirii Surpatele.

3 Iulie 2016
  • Biserica „Sfântul Dumitru” din Râmnicu Vâlcea a fost resfințită

Duminică, 8 noiembrie 2015, de sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfântul Dumitru” din Râmnicu Vâlcea, unde a săvârșit Sfânta Liturghie.

9 Noiembrie 2015
  • A fost resfinţită biserica veche a Mănăstirii Pătrunsa

De sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, IPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, şi PS Paisie Lugojanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, au slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Pătrunsa din comuna Bărbăteşti, unde au resfinţit biserica veche a mănăstirii, închinată Sfintei Cuvioase Parascheva.

16 Octombrie 2015