Sfântul Nectarie din Eghina

• Prăznuirea Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina, ocrotitor al Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea

„Sfântul Ierarh Nectarie ne învață să nu purtăm dușmănie celor care ne fac rău, pentru că el, față de cei care i-au făcut rău, s-a purtat cu blândețe, primind uneori cu bucurie cele ce se abăteau asupra sa, pentru că știa că prin ele își va sfinți sufletul”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie. Înaltpreasfinția Sa a săvârșit sâmbătă, 9 noiembrie, Sfânta Liturghie la biserica Adormirea Maicii Domnului din Centrul Eparhial.

9 Noiembrie 2019
  • Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina

Sâmbătă, de prăznuirea Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, hram al Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea, Sfânta Liturghie va fi săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, începând cu ora 9:00, în Biserica bolniță din Centrul Eparhial, unde va fi așezată spre închinare noua raclă care adăpostește părticele din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina, raclă care urmează a fi așezată în Catedrala Arhiepiscopală „Sf. Ierarh Nicolae”, după ce se va finaliza montarea pavimentului acesteia.

30 Octombrie 2019
  • Sărbătoarea Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea

Astăzi, la Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nectarie, Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea și-a sărbătorit noul hram, prilej pentru mulțimea credincioșilor participanți de a-și așeza nădejdea în minunile pe care sfântul le săvârșește în viețile celor încercați de boală și suferință.

Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

9 Noiembrie 2016
  • Priveghere și Procesiune la sărbătoarea Sfântului Ierarh Nectarie

La sărbătoarea Sfântului Ierarh Nectarie, Izbăvitorul de cancer, Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea a îmbracat haine de sărbătoare întrucât sfântul a devenit, prin așezarea aici a unui fragment din moaștele sale, nou ocrotitor al clerului și credincioșilor din Arhiepiscopia Râmnicului.

8 Noiembrie 2016
  • Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea şi-a prăznuit hramul, pe Sfântul Nectarie din Eghina

Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, alături de Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi și înconjuraţi de numeroşi credincioşi.

9 Noiembrie 2015
  • Acatistul Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghi­na

Veniți, ucenicilor ai lui Hristos, care însetați după împărăția cea cerească, să îi aducem laude iubitorului nostru ocro­titor, Sfântul Ierarh Nectarie. Și, mulțumindu-i pentru nemăsurata sa dragoste față de noi, să-i cântăm într-un glas: Bucură-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare făcătorule de minuni!

23 Iunie 2015