sfantul ioan botezatorul

• „Săptămâna verde” la Parohia ,,Sfântul Ioan Botezatorul” din Râmnicu-Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în cadrul Parohiei ,,Sfântul Ioan Botezatorul” din Râmnicu-Vâlcea, s-a desfășurat o frumosă acțiune, unde cei mici au avut oportunitatea de a învăța iubirea de natură și de aproapele. Acțiunea s-a desfășurat în parteneriat cu Școala Gimnazială ,,Take Ionescu”, în cadrul programului educțional ,,Săptămâna Verde”.

6 Aprilie 2023
  • Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul

Sărbătoarea Naşterii Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul

Proorocule şi mergătorule-nainte al venirii lui Hristos, a te lăuda după vrednicie pe tine nu ne pricepem noi, cei ce cu dragoste te cinstim, că nerodirea celei ce te-a născut şi amuţirea părintelui tău s-a dezlegat întru mărita şi cinstita naşterea ta, şi întruparea Fiului lui Dumnezeu lumii se propovăduieşte. (troparul sărbătorii)

23 Iunie 2022
  • Binecuvântare arhierească pentru credincioșii Parohiei Barza

La Sărbătoarea Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Parohia Barza din localitatea Budești, Protoieria Călimănești.

29 August 2018
  • Mănăstirile Antim și Cornet prăznuiesc hramul Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul

Mănăstirile Antim și Cornet din Arhiepiscopia Râmnicului îmbracă straie de sărbătoare în ziua pomenirii martiriului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul.

26 August 2016
  • ÎPS Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului

Parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Râmnicu Vâlcea și-a serbat hramul

La Parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Râmnicu Vâlcea slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de către Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoţi.

7 Ianuarie 2016
  • Rugăciunea la icoana Sfântului Ioan Botezătorul

Sfinte Ioane Botezătorule şi Înainte Mergătorule al Domnului, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi păcătoşii.

23 Iunie 2015