Protopopiatul Călimăneşti

• Cinstirea eroilor în Protopopiatul Călimănești

Joi, 17 mai, zi în care Biserica a făcut pomenire eroilor, în Protopopiatul Călimănești au fost organizate activități de cinstire și comemorare a soldaților căzuți la datorie pentru patrie.

19 Mai 2018
  • A fost inaugurată cantina socială a Protoieriei Călimănești

În cea de-a șasea săptămână a Postului Mare, luni, 3 aprilie, un sobor de preoți din Protoieria Călimănești, în frunte cu Părintele Protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu, a săvârșit Sfințirea mică a apei și s-au citit rugăciuni pentru elevii beneficiari și personalul cantinei, cu prilejul inaugurării cantinei sociale a Protoieriei Călimănești.

3 Aprilie 2017
  • Parohia Muereasca de Sus

Cateheze la parohiile din Protopopiatul Călimănești

În perioada Triodului în bisericile Eparhiei Râmnicului se țin săptămânal cateheze duhovnicești.

7 Martie 2016
  • Conferinţă pastoral-misionară de toamnă, în Protopopiatul Călimăneşti

Marţi, 24 noiembrie, la Sfânta Mănăstire Cozia a avut loc conferinţa pastoral-misionară a preoţilor din Protopopiatul Călimăneşti, organizată de către Arhiepiscopia Râmnicului.

24 Noiembrie 2015