Întâmpinarea Domnului în viziunea copiilor din cadrul Centrului de creație al Parohiei Călimănești II

2 Februarie / Învățământ

Sărbătoarea Întâmpinării Domnului a fost prilej de întâlnire și mare bucurie pentru tinerii Centrului de creație al Parohiei Călimănești II.

După ce au participat la Sfânta Liturghie, membrii Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa” au întreprins un atelier de pictură, unde au realizat împreună cu cadrele didactice voluntare, planșe cu pruncul Iisus purtat în brațe.
În cadrul atelierului, părintele paroh Iulian Lixandra a adresat un cuvânt de învățătură despre sărbătoarea aducerii la Templu a Mântuitorului Hristos, accentuând faptul că: „Întâmpinarea Domnului sau aducerea Lui spre închinare a ramas ca pildă și la noi, ca îndatorire a mamelor de a aduce pruncii la biserică, la patruzeci de zile după naștere, pentru molifta de curățirea lor și închinarea pruncilor la sfintele icoane. Mama care a născut vine în biserică și în numele familiei aduce pe noul-născut ofrandă lui Dumnezeu, închinându-l la altar”.