Ziua Mărţişorului

Începutul unei noi primăveri

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, Biroul de Cateheză al Protoieriei Călimăneşti a desfăşurat sub coordonarea Pr. Prof. Chima Vasile Marian, următoarele activităţi:

Parohia Brezoi I a dăruit mărţişoare în  ziua de 29 februarie tuturor femeilor participante la slujba Sfintei Liturghii, ca o anticipare a zilei de 1 Martie, Ziua mărţişorului. Mărţişoarele au fost realizate de copiii Şcolii Nr. 1 Brezoi, participanţi şi la activităţile parohiei.

În Parohia Boişoara, premergător zilei de 1 martie s-a organizat un atelier de mărţişoare în cadrul căruia copiii, alături de preotul paroh Mihai Cristian Mitu, au relizat cu multă dragoste şi dăruire mărţişoare şi felicitări pentru a fi dăruite persoanelor dragi, de ziua mărţişorului.

La această activitate au participat cu multă bucurie copii cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani.