Concursul interjudeţean „Marea taină a Naşterii Domnului”

25 Noiembrie 2015 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul  Râmnicului, Şcoala Gimnazială din comuna Tomşani organizează în luna decembrie concursul interjudeţean „Marea Taină a Naşterii Domnului”, dedicat evenimentului sfânt petrecut acum două milenii în ieslea săracă din Betleem.

Coordonatorul acestui concurs, profesorul de religie Tudor Liviu-Bogdan, a elaborat  trei secţiuni: creaţii literare, creaţii plastice şi scenete şi coruri de colindători. Primele două secţiuni ale concursului, creaţii literare şi creaţii plastice vor fi jurizate în data de 8 decembrie 2015, iar secţiunea a treia, scenete şi coruri de colindători, se va desfăşura pe 12 decembrie 2015, începând cu ora 9:00.

La primele două secţiuni au fost înscrise 144 de materiale, atât literare, cât şi plastice, împărţite pe ciclul preşcolar, primar şi gimnazial. Materialele sunt primite prin poştă din toată ţara. La secţiunea a treia au fost înscrise 25 de grupuri de la 13 şcoli din judeţul Vâlcea. Instituţiile partenere ale acestui concurs sunt Arhiepiscopa Râmnicului, Parohia Foleştii de Sus, ISJ Vâlcea, CCD Vâlcea, Primăria şi Consiliul local Tomşani şi Biblioteca Foleştii de Sus.

Grupuri participante: Şcoala Gimnazială din Comuna Tomşani; Şcoala Gimnazială din Comuna Orleşti; Şcoala Gimnazială din Comuna Vaideeni; Şcoala Gimnazială din Lăpuşata; Şcoala Gimnazială din Roieşti; Şcoala Gimnazială din Comuna Oteşani; Structura Cârstăneşti; Şcoala Gimnazială din Comuna Măldăreşti; Şcoala Gimnazială din Comuna Cernişoara; Şcoala Gimnazială din Foleştii de Sus; Şcoala Gimnazială din Urşi; Şcoala Gimnazială din Dăeşti; Şcoala Gimnazială din Goleşti; Şcoala Waldorf din Râmnicu Vâlcea şi Parohia Foleştii de Sus.