Concerte de colinde și acțiuni social-filantropice

23 Decembrie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Varsanufie, copiii din grupele catehetice ale parohiilor Marcea, Băbeni III Valea Mare, Ciorăști și Câineni I au susținut în bisericile parohiale câte un concert de colinde și recitări de poezii dedicate praznicului Nașterii Domnului. Activitățile catehetice au fost derulate sub îndrumarea preoților Gheorghe Anca, Ion Sorinel Dițoiu, Petre Popa, Viorel Stoicănescu și Mihai Iulian Bărbuși, precum și a voluntarilor neobosiți din parohii. Micuții colindători din Parohia Marcea au pășit în Sfânta Biserică îmbrăcați în costumele populare specifice zonei. Aceste costume ei pe care le păstrează cu multă responsabilitate, fiind o binecuvântată moștenire de la înaintașii acestora, de aceea le poartă cu multă bucurie în zilele de sărbătoare. După susținerea programului artistic, ca semn de binecuvântare și prețuire pentru osteneala depusă, copiii au fost răsplătiți cu iconițe ale Nașterii Domnului și daruri din partea părinților slujitori și a organizatorilor.

La Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorătorul de Mir - Băbeni III, tot cu sprijinul inimoșilor voluntari și binefăcători, a fost organizată o acțiune social-filantropică ce a avut drept grup țintă persoanele și familiile aflate în risc de excluziune socială.