„Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru”, activitate catehetică la hramul bisericii parohiale din Foleştii de Sus

16 Ianuarie 2018 / Învățământ

Cu binecucântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni 15 ianuarie, în Parohia Foleștii de Sus din Protopopiatul Horezu a început  serbarea hramului bisericii parohiale, „Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru”.

Această sărbătoare marchează de fapt principalii ocrotitori ai parohiei Foleștii de Sus și anume atât pe Sfântul Apostol Petru cât și pe Sfântul Apostol Pavel.

După terminarea slujbei de seară , a urmat un moment de lectură biblică în care s-a evidențiat minunea eliberării sfântului Apostol Petru din temniță ,,Fapte 12; 1-11”și totodată de ce? și   de când?, se sărbătorește această cinstire a lanțului Sfântului Apostol Petru, moment pregătit de părintele Emanoil Găman, parohul bisericii.

La activitatea catehetică, elevii au fost însoțiți și coordonați de către profesorul de religie Liviu Bogdan Tudor.