Activități cu tinerii în Parohia Rusănești

2 Iunie 2018 / Învățământ

În Parohia Rusănești din Protoieria Drăgășani, la începutul manifestărilor dedicate copiilor, părintele Mihai-Gabriel Făurar a săvârșit slujba de Te Deum în prezența elevilor, a cadrelor didactice, a domnului director Nicolaescu Adrian Mihai si a doamnei profesoară de religie Diaconu Ionica.
În cuvântul său catehetic, părintele Făurar a arătat că  „prin rugăciunile şi inocenţa lor, copiii noştri ajută în mod vădit familia creştină şi societatea de azi, invadată de o falsă morală. Iată încă un motiv în plus pentru care avem datoria să le cultivăm deprinderile frumoase în scopul formării unei personalități puternice, stabile și educate, luând seama la îndemnul Sfântului Pavel către Tit: „Pe cei tineri îndeamnă-i să fie cuminţi” (Tit II, 6).