Activități catehetice în Parohia Horezu I

22 Noiembrie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în seara zilei de 20 noiembrie în Parohia Horezu I din Protopopiatul Horezu, după slujba Vecerniei cu Litie, părintele paroh Mihai Cârțan a susținut cateheza Maica Domnului, icoană și model pentru toți creștinii

Sărbătoarea Intrarea în biserică a Maicii Domnului este hramul bisericii parohiale, ctitorită în centrul oraşului Horezu de Ion Urşanu, vătaf de plai și Constantin Covrea între anii 1800-1804. În cuvântul catehetic adresat tinerilor și credincioșilor pezenți, părintele Mihai Cârțan a precizat că „Fecioara Maria a fost rodul rugăciunii stăruitoare a părinţilor ei şi al binecuvântării lui Dumnezeu. Maica Domnului a stat 12 ani la Templu, iar la vârsta de 15 ani, potrivit legii lui Moise, trebuia să părăsească Templul şi să se pregătească pentru căsătorie. Arhiereul Zaharia, tatăl Sfântului Ioan Botezătorul, a remarcat că această fecioară a fost consacrată, afierosită lui Dumnezeu de către părinţii ei şi că avea ceva deosebit în calităţile ei spirituale. Pe de o parte, trebuia să respecte legea lui Moise, iar pe de altă parte, arhiereul Zaharia împreună cu slujitorii Templului doreau ca Fecioara Maria să rămână dedicată în exclusivitate vieţii de rugăciune. Astfel, mai marii Templului au rânduit ca ea să fie logodită, dar nu căsătorită, iar logodnicul să fie cineva în vârstă, mai mult ocrotitor şi păzitor al fecioriei decât un soţ care să întemeieze o familie. Printr‑o alegere minunată a fost rânduit Dreptul Iosif, despre care spune Evanghelia că era un om drept, evlavios şi blând. Viața Maicii Domnului a fost o permanentă mărturisire a  valorile duhovnicești, ale credinței, smereniei, fecioriei, sfințeniei, rugăciunii. Ea era cea plină de har și binecuvântată, care s-a ridicat prin virtuțile sale la culmea desăvârșirii”.