icoana maicii domnului

• O nouă icoană a Maicii Domnului a fost așezată spre cinstire în Arhiepiscopia Râmnicului

Monahi, monahii și numeroși pelerini au participat în seara zilei de joi, 8 august, spre dimineața zilei următoare la slujba Privegherii, săvârșită la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului – Vârful lui Roman. În cadrul slujbei a fost așezată spre cinstire permanentă în biserica mănăstirii o copie a icoanei Maicii Domnului „Povățuitoarea” sau „Hodighitria”. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

9 August 2019
  • Arhiepiscopia Râmnicului

O nouă icoană a Maicii Domnului va împodobi Catedrala Arhiepiscopală din Râmnic

O copie a Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului Prodromița, de la Sfântul Munte Athos, va fi adusă și așezată în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, unde va rămâne spre închinare.

10 August 2015