Eşti aici

Pelerinaj la Sfântul Nectarie și la moaștele Sfântului Visarion Pelerinaj la Sfântul Nectarie și la moaștele Sfântului Visarion

Pelerinaj la Sfântul Nectarie și la moaștele Sfântului Visarion

Data evenimentului: 
2016-05-13 06:00

Cu binecuvântarea  ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului

Pelerinaj la Sfântul Nectarie și la moaștele Sfântului Visarion      

aduse de la Mănăstirea Dousikou - Grecia la Mănăstirea Pantocrator - Drăgăneşti Vlaşca, din Episcopia Alexandriei şi Teleormanului 

Pelerinaj de o zi - 13 mai 2016

Grup minim 40 persoane. Preț: 85 lei

Informatii la tel: 0722227258 / 0770598680

 

Catedrala Patriarhală din București, cu  hramul Sfinții Împărați Constantin și Elena, situată pe  Dealul Patriarhiei, ctitorită de voievodul Constantin Șerban și soția acestuia Bălașa, între anii 1654-1658.

Mănăstirea Antim - ctitoria Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, ridicată în perioada anilor 1713 - 1715 pe locul unei vechi biserici de lemn cu hramul Sfântul Nicolae. Mănăstirea Antim este și reședința  episcopilor vicari patriarhali.

Catedrala Sfântul Spiridon Nou - este socotită cea mai mare biserică ortodoxă existentă în prezent în București. Se află pe vechea arteră Podul Șerban Voda, la mică distanță de Piața Unirii.

Mănăstirea Radu Vodă - este așezată pe colina din apropierea Pieței Unirii de astăzi. Aici se găsec moaștele Sf. Nectarie, iar din anul 2014 și un fracment din Sfintele moaște ale Sf. Efrem cel Nou.

Mănăstirea Pantocrator - Drăgăneşti Vlaşca este construită la 60 de km. de București, pe șoșeaua ce merge spre Alexandria, pe locul fostului spital al comunei Drăgănești Vlașca, începand cu anul 2012.

Biserica Drăgănescu - cu hramul Sfântului Nicolae, este înveșmântată în tempera de Părintele Arsenie Boca, care între anii 1967-1982, timp de  un deceniu și jumătate a pictat această biserică în care n-a avut voie să slujească.