Eşti aici

Mihai Eminescu. 15 iunie 2016. Mihai Eminescu. 15 iunie 2016.

Manifestări culturale dedicate poetului național Mihai Eminescu

Data evenimentului: 
2016-06-15 10:30

Ziua de 15 iunie reprezintă pentru cultura română momentul când Luceafărul literaturii noastre a fost luminat pe deplin de Lumina dumnezeiască, poetul nepereche al Neamului Românesc trecând în Împărăția lui Dumnezeu.

În acest sens, Arhiepiscopia Râmnicului vă invită la activităţile culturale organizate spre veșnica amintire a poetului Mihai Eminescu.

Manifestările vor debuta la ora 10:30, cu slujba parastasului, săvârșită în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea, și vor continua cu un program artistic realizat de către Trupa de teatru Constantin Popian a Arhiepiscopiei Râmnicului şi de către Corul Seminarului Teologic Ortodox Sfântul Ierarh Nicolae din Râmnicu-Vâlcea.