Lucrările Cercului pastoral „Valea Lotrului”

19 Februarie 2022 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 18 februarie, la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din satul Ciunget, Comuna Mălaia, au avut loc lucrările Cercului pastoral „Valea Lotrului”.

Şedința de lucru, dedicată „Anului omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anului comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ în Patriarhia Română”, a fost precedată de săvârșirea slujbei Sfântului Maslu, la finalul căreia părintele protoiereu Nicolae Moga a rostit un cuvânt de învățătură în care a accentuat rolul rugăciunii în viața creștinului.

În cadrul întâlnirii, părintele Nicolae Brabete a susținut comunicarea: „Rugăciunea în familie: importanţa rugăciunii comune a familiei pentru pacea şi unitatea acesteia”, precizând că „Rugăciunea este ridicarea minţii şi voii noastre către Dumnezeu. Fericitul Augustin o descrie ca fiind «Cheia vistieriei darurilor dumnezeieşti», încât de la Dumnezeu poţi dobândi orice lucru bun prin rugăciune. Mântuitorul Hristos a făgăduit acest lucru, când a spus: „ şi toate câte veţi cere, rugându-vă cu credinţă, veţi primi" (Matei XXII, 22). Şi iarăşi: „Cereţi şi se va da vouă" (Matei VII, 7). Aşadar, când ne aflăm în strâmtorare, să alergăm la sprijinul lui Dumnezeu; că El ne va ajuta, aşa cum a ajutat pe Sfinţii Apostoli în timpul furtunii (Luca VIII, 24)”.

Partea a doua a întâlnirii a prilejuit dezbaterea unor aspecte de ordin pastoral-social și administrativ-gospodăresc din  parohii.