Cercul pastoral-misionar Nr.1 - Horezu
Cerc pastoral-misionar

Cerc pastoral-misionar în Protopopiatul Horezu

2 Martie 2016 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  activitatea pastoral-misionară din Protopopiatul Horezu continuă să se intensifice prin cercurile pastorale de iarnă. Clericii cercului pastoral-misionar Nr. 1 - Horezu s-au întâlnit ieri, 28 februarie 2016, în biserica parohială Sfinții Voievozi din Pietrarii de Sus, comuna Pietrari. Cu această ocazie s-au dezbătut probleme culturale, misionare, sociale şi de actualitate, specifice mediului rural în care îşi desfăşoară activitatea.

Întrucât anul 2016 este Anul comemorativ al Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti, în cadrul întâlnirilor cercurilor pastorale, după săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, a fost prezentată de către preotul paroh Viorel Diaconu tema Viaţa şi activitatea Sfântului Ierarh Antim Ivireanul.