Activități de catehizare și socializare pentru persoanele vârstnice de la Parohia Bercioiu

9 Noiembrie 2023 / Social

În cadrul Centrului de Zi pentru persoane vârstnice de la Parohia Bercioiu, cu ocazia prăznuirii „Soborului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil”, a avut loc întâlnirea catehetică a mebrilor centrului, ce a avut ca temă principală „Cinstirea sfinţilor îngeri".

Astfel, după săvârşirea Acatistului, a Utreniei și a Sfântei Liturghii, membrii Centrului de Zi pentru persoane vârstnice „Sfinții Părinți Ioachim și Ana", au participat la cateheza susținută de părintele paroh Dragoș Frunzescu, care a reliefat faptul că: „îngerii sunt mijlocitori între Dumnezeu şi oameni. Pe de o parte, ei comunică voia şi poruncile lui Dumnezeu spre mântuirea oamenilor; pe de altă parte, ei sunt ocrotitorii şi ajutătorii oamenilor în dobândirea mântuirii. Biserica face distincţie între cultul de adorare pe care îl aduce lui Dumnezeu şi cultul de venerare pe care îl îndreptă către Îngeri, Sfinţi, Icoane, Sfinte Moaște, Sfânta Cruce”.