Slujba de înmormântare

• Slujba de înmormântare a arhimandritului Chesarie Gheorghescu

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit sâmbătă, 17 iunie 2017,  Slujba înmormântării Părintelui arhimandrit Chesarie Gheorghescu.

17 Iunie 2017
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a săvârșit slujba înmormântării soților vâlceni morți în cutremurul din Amatrice

Miercuri, 31 august 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoți, a săvârșit slujba înmormântării soților Victor și Simona Păunescu, morți în cutremurul din Amatrice.

Slujba religioasă a fost săvârșită în Biserica Sfântul Ioan Botezătorul a Parohiei Giulești, comuna Fârtățești, în prezența fiicelor soților Păunescu, a  membrilor familiei  și a credincioșilor din localitate.

1 Septembrie 2016
  • Părintele Neonil Ștefan, starețul Sfintei Mănăstiri Frăsinei

Părintele Neonil Ștefan, starețul Sfintei Manastiri Frasinei, a trecut la cele veșnice

Duminică, 13 martie 2016, Părintele Arhimandrit Neonil Ștefan, starețul Sfintei Manastiri Frasinei din județul Vâlcea, a trecut la cele veșnice, la vârsta de 94 de ani. Slujba de înmormântare va avea loc miercuri, 16 martie 2016, de la ora 11:00, la Sfânta Mănăstire Frăsinei.

14 Martie 2016