Sfântul Ioan Iacob

• Slujire arhierească la hramul Mănăstirii „Sfântul Ioan Iacob”

Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob” din Țara Loviștei și-a sărbătorit hramul astăzi, 5 august 2016. Cu acest prilej, Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

5 August 2016
  • Delegația Patriarhiei Române

Sfântul Ioan Iacob, canonizat de Patriarhia Ierusalimului

Duminică, 31 ianuarie 2016, Patriarhia Ierusalimului a proclamat canonizarea Sfântului Cuvios Ioan Iacob de la Neamț. La 30 ianuarie 2016, delegația Patriarhiei Române a fost primită de către Patriarhul Teofil al III-lea al Ierusalimului.

5 Februarie 2016
  • Sfântul Ioan Iacob a fost sărbătorit în Țara Loviștei

Săptămâna aceasta, Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț a fost sărbătorit și la Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob - Țara Loviștei, din comuna Racoviţa, judeţul Vâlcea. La acest ceas de sărbătoare, atât mănăstirea, cât și bibliotecarii vâlceni și-au serbat ocrotitorul.

7 August 2015