Sfântul Grigorie Decapolitul

• „Sfântul Cuvios Grigorie este modelul nostru de sfințenie”, a arătat Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Irineu la sărbătoarea Mănăstirii Bistrița

Ocrotitorul Mănăstirii Bistrița și al Arhiepiscopiei Râmnicului, Sfântul Grigorie Decapolitul a fost  sărbătorit marți, 20 noiembrie, în prezența a doisprezece ierarhi, preoți, monahi, monahii și credincioși din Oltenia și din întreaga țară.

20 Noiembrie 2018
  • Sărbătorirea Sfântului Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistrița

Marți, 20 noiembrie, în ziua prăznuirii Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Mănăstirea Bistrița îmbracă haină de sărbătoare, întâmpinându-i pe toți pelerinii care vin în această zi să aducă mulțumire sfântului pentru minunile săvârșite în viețile și familiile lor.

Recoverable fatal error: Argument 1 passed to xmlsitemap_node_create_link() must be an instance of stdClass, boolean given, called in /home/arhiram/public_html/sites/all/modules/xmlsitemap/xmlsitemap_node/xmlsitemap_node.module on line 28 and defined în xmlsitemap_node_create_link() (linia 194 din /home/arhiram/public_html/sites/all/modules/xmlsitemap/xmlsitemap_node/xmlsitemap_node.module).

15 Noiembrie 2018
  • Cinstirea Sfântului Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistriţa

Pomenirea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul a adunat la Mănăstirea Bistriţa  sute de credincioși din toată ţara, care s-au închinat la racla în care sunt așezate moaștele sfântului și au participat la Sfânta Liturghie săvârșită un sobor de unsprezece ierarhi.

21 Noiembrie 2017
  • Sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistrița

În ziua de prăznuire a Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Mănăstirea Bistrița şi-a sărbătorit ocrotitorul, primind totodată pe toți pelerinii care s-au închinat la racla în care sunt așezate moaștele sfântului.

20 Noiembrie 2016
  • Colinde și cântări la Nașterea Domnului

Albumul conține o serie de colinde bizantine interpretate de Grupul psaltic Sfântul Grigorie Decapolitul al Mănăstirii Bistrița din Arhiepiscopia Râmnicului, dirijat de monahia Siluana Muicaru.

23 Mai 2016
  • Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul

Slujba Preacuviosului Părinte Grigorie Decapolitul

Chip te-ai făcut înfrânării şi prin dumnezeiescul Duh pe toţi i-ai luminat. Alergarea dreptei credinţe ai săvârşit-o şi cu învăţăturile lumea ai luminat şi ai mustrat cugetele celor rău credincioşi, Părinte cuvioase Grigore, roagă-te lui Hristos Dumnezeu să ne dăruiască nouă mare milă.

23 Iunie 2015