Parohia Câineni I

• Activitate de catehizare desfășurată în Parohia Câineni I

Cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Nectarie, elevii Școlii Gimnaziale „General David Praporgescu” din Câineni, au participat alături de cadrele didactice la slujba închinată sfântului mare făcător de minuni și la o activitate catehetică desfășurată în tinda bisericii.

9 Noiembrie 2023
  • Școala de Vară la Parohia Câineni I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 31 Iulie - 5 August la Parohia Câineni I, s-a desfășurat Școala de Vară, sub directa coordonare a Pr. Bărbuși Iulian și a colaboratorilor: Pr. Istratie Ionuț - Parohia Câineni II, Pr. Liciu Nicolae, Pr.Negoescu Nicolae, Pr. Voinescu Vasile, Monahia Fevronia - stareța Mănăstiri Boia, Pr. Vasile Chima și Prof. Iosif Ion.

10 August 2023
  • Cateheză la Scoala Gimnazială Câinenii Mari

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, preoții Iulian Mihai Bărbuși de la Parohia Câineni I, Nicolae Daniil Negoescu de la Parohia Greblești și domnul profesor de Religie Dragoș Dumitru Purcaru, au mers în mijlocul copiilor pentru a le explica în detaliu ce se întamplă în Sfântul Altar și în special la Sfânta Proscomidie. Copiii au fost încântați de cateheză mai ales că au vazut cum se face Sfânta Proscomidie și au înțeles ce reprezintă fiecare părticică de pe Sfântul Disc.

30 Mai 2016