Praznicul Întâmpinării Domnului, sărbătoarea enoriașilor din Parohia Pârâieni

3 Februarie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Vasanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Parohia Pârâieni, la biserica filială din satul Pârâienii de Mijloc, în ajunul Praznicului Întâmpinării Domnului, părintele Marian Curea a susținut o cateheza prilejuită de sărbătorirea hramului bisericii.

Activitatea catehetică a fost organizată în parteneriat cu Școala Primară Pârăienii de Jos. Copiii claselor I-IV, îndrumați de învățătorii Constantin și Elena Busuioceanu, au fost foarte receptivi la istorisirea pasajului biblic din care au aflat despre smerenia Domnului nostru Iisus Hristos, Care nu a venit pe pământ să strice legea ci să o plinească, drept dovadă că a primit să fie ținut în brațe și binecuvântat de creația Sa, dreptul Simeon.

Prăznuirea a continuat joi, 2 februarie, cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la care au participat autorități locale, preoți, dascăli și alți credincioși din parohiile învecinate.