Eşti aici

Memorialul Bartolomeu Valeriu Anania 2016
Memorialul Bartolomeu Valeriu Anania 2016
Memorialul Bartolomeu Valeriu Anania 2016
Memorialul Bartolomeu Valeriu Anania 2016

A VI-a Ediție a Memorialului Bartolomeu Valeriu Anania

Data evenimentului: 
De la 2016-03-10 13:00 pănă la 2016-03-11 17:30

Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului și Fundația Culturală Sfântul Antim Ivireanul, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, organizează, în zilele de 10 și 11 martie 2016, a VI-a ediție a Memorialului Bartolomeu Valeriu Anania. Evenimentul se bucură și de sprijinul Primăriei Municipiului Râmnicu Vâlcea.

Evenimentul cultural va debuta  joi, 10 martie, la Biblioteca orășenească A.E. Baconsky din Călimănești, la ora 13:00, după care va continua la Centrul cultural Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica al Centrului Eparhial din Râmnicu Vâlcea, începând cu ora 17:30, unde se va derula prima parte a Colocviului național Oratoria sacră românească de la Sfântul Varlaam și Sfântul Antim Ivireanul la Bartolomeu Valeriu Anania.

Colocviul va continua vineri, 11 martie, începând cu ora 17:30, la Biblioteca Județeană Antim Ivireanul din Râmnicu Vâlcea.

Printre personalitățile participante se numără: ÎPS Dr. Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Arhim. Dumitru Cobzaru, Arhim. Andrei  Coroian, Pr. Conf. Univ. Dr. Ștefan Iloaie, Pr. Ion Buga, Pr. Conf. Univ.  Dr. Ilie Ivan, Pr. Lector Univ. Dr. Jan Nicolae, Dl. Conf. Univ. Dr. Ioan St. Lazăr  etc.

Pr. Ștefan Zară