colocviu national

• Colocviul „Sfântul Mitropolit Iosif al Moldovei, filantrop și clasic al muzicii de tradiție bizantină” la Biserica Mănăstirii Şerbăneşti – Morunglav

Biserica Mănăstirii Şerbăneşti – Morunglav a găzduit un eveniment cultural cu totul aparte în ziua prăznuirii Sfântului Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, joi, 26 ianuarie: Colocviul „Sfântul Mitropolit Iosif al Moldovei, filantrop și clasic al muzicii de tradiție bizantină”.

Evenimentul, organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a prilejuit întâlnirea preoților și credincioșilor din Șerbănești cu Pr. Dr. Laurențiu Rădoi și Pr. Dr. Dumitru Siluan Scurtu, profesor la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea, care au prezentat chipul duhovnicesc al Sfântului Iosif cel Milostiv.

26 Ianuarie 2023