Acatist

Acatistul Sfântului Ierarh Antim Ivireanul

Acatistul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica

• Acatistul Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

Acatistul Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara.

• Audio

CD-ul Acatistul Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis.

Interpretează: Arhid. Andrei Leonte

28 Octombrie 2016
  • Audio

Interpretează: Arhid. Andrei Leonte

28 Octombrie 2016
  • (Audio) Acatistul Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul

Acatistul Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis, este interpretat de către Protosinghel Meletie Țurcanu, Eclesiarh al Catedralei Arhiepiscopale „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea.

21 Octombrie 2016
  • Sfinţii Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

Acatistul Sfinţilor Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

De Dumnezeu iubitorilor Părinţi, suindu-vă în munţii faptelor bune, locaşuri Preasfântului Duh v-aţi arătat, iar acum ca făclia în sfeşnic luminaţi în lume, Cuvioşilor Neofit şi Meletie; rugaţi-vă lui Hristos-Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre!

6 Iulie 2016
  • Acatistul Sfinților Români

Pe vasele Sfântului Duh şi făcliile strălucitoare ale Bisericii lui Hristos, pe Sfinţii români aleşi de Dumnezeu, cei care au luminat pământul ţării noastre şi poporul binecredincios cu lumina întreit strălucitoare a Preasfintei Treimi, să-i lăudăm noi, fii neamului românesc, cei ce cu credinţă şi cu dragoste săvârşim pomenirea lor, zicând: Bucuraţi-vă, Sfinţilor români, rugători fierbinţi pentru sufletele noastre! (Condacul I)

2 Iulie 2016
  • Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

Cei ce sunteţi între Apostoli mai întâi pe scaun şezători şi lumii învăţători, Stăpânului tuturor rugaţi-vă, pace lumii să dăruiască şi sufletelor noastre mare milă.

28 Iunie 2016
  • Acatistul Preasfântului și de viață Făcătorului Duh

Binecuvântat eşti, Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce preaînţelepti pe pescari ai arătat, trimiţându-le lor Duhul Sfânt, şi printr-înşii lumea ai vânat, Iubitorule de oameni, mărire Ţie.

23 Iunie 2015
  • Acatistul Icoanei Maicii Domnului Prodromiţa

Născătoare de Dumnezeu, pururi Fecioară, sfintei şi dumnezeieştii tale icoane cu dragoste şi cu credinţă închinându-ne, o sărutăm, mulţumind. Căci printr-însa dăruieşti celor credincioşi cu adevărat tămăduiri sufletelor şi trupurilor. Pentru aceasta, grăim către tine: Slavă fecioriei tale, slavă milostivirii tale, slavă purtării tale de grijă, ceea ce eşti una binecuvântată.

23 Iunie 2015
  • Înălțarea Domnului - frescă, Paraclisul Mănăstirii Arnota

ACATISTUL DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS

O, preadulce şi întru-tot-îndurate Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, primeşte acum această puţină rugăciune a noastră, precum ai primit cei doi bani ai văduvei, şi păzeşte moştenirea Ta de vrăjmaşii cei văzuţi şi de cei nevăzuţi, de venirea altor neamuri asupra noastră, de neputinţe şi de foamete, de toate scârbele şi rănile cele aducătoare de moarte, şi din chinurile cele viitoare scoate-ne pe toţi, care cântăm Ţie: Aliluia!

1 Iunie 2015