Parohia Bârseşti

• În Biserică, întâietatea este a jertfei, a răstignirii și a slujirii – Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, la resfințirea Bisericii Sf. Nicolae din Bârsești

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit slujba de resfințire a Bisericii Sf. Ierarh Nicolae din Parohia Bârsești, comuna Mihăești, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, și Dumnezeiasca Liturghie, în Duminica după Înalțarea Sfintei Cruci, alături de un sobor de preoți și arhidiaconi.

15 Septembrie 2019
  • Parohia Ioneşti II

Cateheze în Eparhia Râmnicului, în a treia săptămâna a Postului Mare

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, au fost susţinute cateheze în Eparhia Râmnicului în a treia Săptămână a Postului Mare.

6 Aprilie 2016