Raiul este în mâinile noastre

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi prin îndrumarea Sectorului de Învăţământ şi activităţi cu tinerii al Arhiepiscopiei, duminică, 29.05.2016, după săvârşirea Sfintei Liturghii, Parohia Valea Bisericii, Orleşti, prin coordonarea preotului paroh Siia Luca-Georgian a organizat, în parteneriat cu Asociaţia educaţional-socială "Hrană pentru Trup şi Suflet", Orleşti, reprezentată de domnul profesor Zaharia Dragoş-Teodor, evenimentul cultural-social "Raiul este în mâinile noastre" la Căminul Cultural din comună.

În acest frumos act educaţional au fost implicaţi 80 de copii de la patru Şcoli: Orleşti, Scundu, Ionesti şi Sutesti, însoţiţi de părinţi, profesori şi conducerea acestor instituţii de învăţământ. De asemenea, au fost prezenţi 15 preoţi de la parohii din Protoieria Drăgăşani şi un număr însemnat de credincioşi. În centrul atenţiei au fost copiii şi tinerii din localităţile menţionate, care au prezentat un program artistic: muzică patriotică, populară şi folk, dar şi o scenetă de teatru, inspiriată din viaţa familiei. Grupurile de tineri au fost : "Glasul Satului" - un cor reunit, format din 45 de copii din Orleşti şi Scundu, sub îndrumarea pr. Siia Luca-Georgian şi a domnului profesor Zaharia Dragoş-Teodor; Grupul muzical "Dor" - tineri din Parohia Capu Dealului Drăgăşani, îndrumaţi de pr. Stoica Daniel-Dumitru şi pr. Barboni Silviu-Marian; Trupa de teatru pentru copii, Aşchiuţele- Scundu.

Scopul acestui deosebit proiect educational a fost întreit: Atestarea documentar-istorică a localităţii Orleşti la 20 mai 1388, înscrisă pe un document al domnitorului Mircea cel Bătrân; Ziua Copilului, 01 iunie. Motivul filantropic a constat în oferirea unui calculator unuia dintre elevii Şcolii Orleşti, fiul nostru duhovnicesc, care a rămas orfan de mama, iar tatăl este plecat la muncă în străinătate.

În cadrul evenimentului au avut loc şi momente festive, în care, părintele Siia Luca-Georgian a transmis mesajul de binecuvântare pentru tineri al ÎPS Părinte Arhiepiscop Varsanufie de Ziua Copilului, cât şi îndemnul Înaltpreasfintiei Sale, adresat părinţilor, cadrelor didactice şi preoţilor de a se dedica în educaţia religioasă a copiilor, care să formeze omul întreg: trup şi suflet. În final, părintele Inspector al Protoieriei, Sorin Mihai, responsabil zonal cu cateheza şi activitatea cu tinerii a înmânat Diplomele de la Concursul Naţional de Creaţie, "Biserica şi Şcoala din sufletul meu": Premiul I - etapa pe Protoierie şi Premiul II - etapa pe Arhiepiscopie, echipei întregite a Parohiei Valea Bisericii, Orleşti.
Cu implicarea şi purtarea de grijă a Pr. Protoiereu, Mădălin-Iulian Bușagă, evenimentul a fost deschis de un recital de muzică religioasă al Corului Preoţesc "Sf.Apostoli", al Protoieriei Drăgăşani, dirijat de pr. Iulius Mălinaș.