Pelerinaj în Maramureş

2016-05-09 10:45

PELERINAJ ÎN  MARAMUREȘ
Perioada: 9-11 Septembrie 2016

TRASEU: MĂNĂSTIREA PRISLOP, RÂMET, AIUD, DUMBRAVA, NICULA, ROHIA, BÂRSANA, MEMORIALUL DURERII, SĂPÂNȚA, CATEDRALA REÎNTREGIRII ȘI SF. IOAN IACOB DE LA NEAMȚ.

- Mănăstirea Prislop (mormântul Părintelui Arsenie Boca). Este situată în județul Hunedoara şi reprezintă unul din cele mai importante așezăminte religioase ortodoxe din Transilvania.
         - Mănăstirea Râmeț sau ”Grădina raiului din Apuseni” este cel mai vechi aşezământ călugăresc din Transilvania. Aici ne  vom închina la moaştele Sfântului Ghelasie de la Râmeţ şi la mormântul Părintelui Domeţie Manolache.
         - Aiud – Cetatea morţii. Locul cel mai sfânt al românilor în care au pătimit cei mai de seamă fii ai neamului nostru. Parintele Iustin a spus: "Mi-e si frică să calc cu picioarele pe acest pământ atât de plin de Sfinte Moaşte."Tot aici se poate vizita Schitul Înălțarea Sfintei Cruci - construit pe "Râpa Robilor".
         - Mănăstirea Dumbrava - construită in satului Dumbrava, la limita dintre județele Alba și Cluj între localitățile Unirea (4 km) și Turda (15 km). Piatra de temelie a fost pusă în 1996 de către ÎPS Andrei al Alba Iuliei, pe locul unde în anul 1703 preotul Ioan a fost martirizat.

- Mănăstirea Nicula, Rohia, Bârsana, Săpânţa, Memorialul Durerii -

Grup minim 45 persoane. Preț 320 lei

Informatii la tel: 0722227258 / 0770598680 - Biserica “Toţi Sfinţii”, Râmnicu-Vâlcea.

NB: Cazare la Hotel sau Pensiune, Mic dejun și cină, incluse în preț.