Eşti aici

Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea

Hramul Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea: Aducerea moaștelor Sfântului Ierarh Calinic în Oltenia

Data evenimentului: 
De la 2016-05-13 10:00 pănă la 2016-05-15 12:00

Arhiepiscopia Râmnicului organizează o serie de evenimente cultural-duhovnicești și liturgice prilejuite de hramul Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea, Aducerea moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica în Oltenia.

Programul zilelor hramului Aducerea moaştelor Sfântului Ierarh Calinic în Oltenia este următorul:

1. Simpozionul Naţional Rânduieli ale vieţuirii monahale în ctitoriile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, vineri, 13 mai, orele 10.00-14.00 (Sala Iosif Episcopul a Aşezământului Cultural Sf. Ierarh Calinic de la Cernica). Simpozionul dedicat vieții și activității culturale și duhovnicești a ocrotitorului Arhiepiscopiei Râmnicului, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, se află la cea de a doua ediție a sa și are ca temă principală, în anul acesta, rânduielile de viețuire călugărească instituite de către Sfântul Calinic în ctitoriile sale.

În cadrul acestui simpozion național se va lansa volumul Lucrarea duhovnicească și culturală a Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului, publicată la Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, precum și trei CD-uri audio apărute la aceeași editură: Viața Sfântului Ierah Calinic de la Cernica, în lectura actorului Marcel Iureș, Călugărul fără de arginți, o piesă de teatru radiofonic al cărei scenariu a fost scris de Ina Sterescu, în interpretarea unor actori de la Teatrul Național București și din alte teatre bucureștene (Marian Râlea, Adrian Păduraru, Valentin Teodosiu, George Ivașcu, Silviu Biriș, Vlad Logigan, Dan Aștilean, Alin Ionescu, Daniela Nane, Adrian Ciobanu, Marius Chivu, Andrei Runcanu, Luminița Erga Teodosiu), și un CD cu muzică psaltică, Slujba Paraclisului Sfântului Calinic de la Cernica, făcătorul de minuni, în interpretarea Grupului Nectarie Protopsaltul.

La acest simpozion vor participa numeroși oameni de cultură ai Bisericii Ortodoxe, academicieni și cercetători, precum: Înaltpreasfințitul Părinte Acad. Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Părinte Dr. Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Dr. Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Preasfințitul Părinte Dr. Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, Acad. Prof. Univ. Dr. Emilian Popescu, Pcuv. Arhim. Dr. Nectarie Șofelea, Exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Bucureștilor, Pcuv. Arhim. Dr. Policarp Chițulescu, Directorul Bibliotecii Sfântului Sinod, Pcuv. Arhim. Dr. Veniamin Micle, Pr. Dr. Florin Șerbănescu, Consilier Patriarhal, Dr. Dragoș Boicu, redactor la Editura Andreiana din Sibiu. Moderatorul evenimentului va fi Pr. Dr. Ștefan Zară, Consilierul cultural al Arhiepiscopiei Râmnicului.

2. Concertul extraordinar de muzică psaltică al Arhimandritului Nikodimos Kabarnos, vineri 13 mai, orele 18.00 (Sala de festivităţi a Consiliului Judeţean Vâlcea).

3. Aducerea moaștelor Sfântului Ierarh Nifon al Constantinopolului, întemeietorul eparhiei Râmnicului, sâmbătă, 14  mai, orele16.00 (Catedrala Arhiepiscopală Sf. Ierarh Nicolae).

4. Slujba Privegherii, sâmbătă, 14 mai 2016, orele 17.00-20.00 (Catedrala Arhiepiscopală Sf. Ierarh Nicolae).

5. Sfânta Liturghie, duminică, 15 mai 2016, orele 9.00-12.00.

Sfânta Liturghie va fi săvârșită de către un sobor de arhierei, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei.

Pr. Ștefan Zară