eveniment cultural-religios

• Manifestări cultural-duhovnicești în cinstea Sfântului Cuvios Efrem Sirul

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, sâmbătă, 27 ianuarie,  Arhiepiscopia Râmnicului a organizat o serie de manifestări cultural-duhovnicești în cinstea Sfântului Cuvios Efrem Sirul.

27 Ianuarie 2018
  • Manifestări cultural-duhovnicești pentru Voievodul Mircea cel Bătrân la 600 de ani de la trecerea la cele veșnice

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie,  sâmbătă și duminică, 20-21 ianuarie,  Arhiepiscopia Râmnicului organizează o serie de activități cultural-duhovnicești, spre o pioasă amintire, la împlinirea a 600 de ani de la trecerea la cele veșnice a Domnitorului Mircea cel Bătrân.

10 Ianuarie 2018
  • Manifestările culturale „Dor de Eminescu ...”

Joi, 15 iunie, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, s-au desfășurat manifestările spiritual-culturale dedicate poetului Mihai Eminescu.

15 Iunie 2017
  • Activități interculturale în Arhiepiscopia Râmnicului

Arhiepiscopia Râmnicului a fost gazda unui eveniment care afirmă ideea de interculturalitate în contextul european actual, manifestări ce s-au desfășurat astăzi, 10 iunie, la Sala Iosif Episcopul  a Casei Sfântul Ierarh Calinic.

10 Iunie 2017
  • Eveniment religios-cultural în Parohia Valea Bisericii

Duminică, 1 noiembrie 2015, în biserica Parohiei Valea Bisericii, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, după săvârşirea Sfintei Liturghii, s-a desfăşurat evenimentul religios-cultural intitulat „Recunoştinţă”, aflat deja la cea de-a V-a ediţie.

13 Noiembrie 2015