colinde

• Colinde și daruri oferite de preoți și de credincioși la Spitalul Județean Vâlcea: Colindul sfânt și bun

În ajunul praznicului Nașterii Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, preoți și credincioși vâlceni au colindat și au oferit daruri bolnavilor, aparținătorilor acestora și personalului medical din Spitalul Județean Vâlcea.

24 Decembrie 2018
  • Colindul sfânt și bun

În prag de sărbătoare, Grupul de copii ,,Sfântul Ioan Botezătorul” al Parohiei Mihăești I au vestit Nașterea Mântuitorului Hristos prin frumoasele colinde, ducand mai departe dragostea și tradițiile străbune ale neamului nostru creștin.

„Să mergem cu păstorii/Și să Îl preamărim,/ Că pentru noi/ El S-a născut,/ Veniți la Viflaem!”

„Colindătorii au fost și ei mesageri ai veștii minunate că Fiul lui Dumnezeu S-a născut aici, printre noi, pe pământ”, a arătat părintele Constantin Ababe.

21 Decembrie 2018
  • (Video) „Bună dimineața la Moș Ajun”

Corala Preoților din Râmnicu-Vâlcea, Corul Seminarului Teologic Sfântul Nicolae, Grupul vocal-instrumental de muzică veche a Arhiepiscopiei Râmnicului. Dirijor: Pr. Siluan Dumitru Scurtu.

• (Video) „Trei Crai de la Răsăritu”, colind din Transnistria

Aranjament: Pr. Siluan Dumitru Scurtu, Corul Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae”, Formația vocal-instrumentală de muzică veche a Arhiepiscopiei Râmnicului.

19 Decembrie 2018
  • (Video) „Mândru-i Cerul ca argintul”

Soprana Monica Valentina Scurtu, Pian: Prof. Galina Nemțeanu, Corala Preoților, Corul Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae”, Formația vocal-instrumentală a Arhiepiscopiei Râmnicului. Dirijor: Pr. Siluan Dumitru Scurtu.

19 Decembrie 2018
  • (Video) „Dimineața lui Crăciunu”

Corala Preoților din Râmnicu-Vâlcea. Dirijor: Pr. Siluan Dumitru Scurtu.

19 Decembrie 2018
  • (Video) „Doamne, Ler Domnului, Doamne”

19 Decembrie 2018
  • Concursul Național „Marea Taină a Nașterii Domnului”

Într-o atmosferă caldă și plină de bucurie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 15 decembrie 2018, a avut loc la Căminul Cultural Foleștii de Sus, a X-a ediție a Concursului Național „Marea Taină a Nașterii Domnului”.

18 Decembrie 2018
  • Colinde în Parohia Călimănești I

În Duminica a XXVIII-a după Rusalii,  în Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Călimăneşti au răsunat colindele româneşti.

18 Decembrie 2018
  • Noi daruri pentru copiii din centrele sociale din partea elevilor Școlii Gimnaziale Take Ionescu și ai Seminarului Teologic Sfântul Nicolae

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului elevi ai Școlii Gimnaziale „Take Ionescu", coordonați de doamna director Florina Soare și de doamna  învățătoare Teodora Elena Eremia, împreună cu elevi ai Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae”, însoțiți de părintele Nicolae Proteasa, au oferit, cu sprijinul părinților, daruri copiilor din casele de tip familial, aflate sub îngrijirea Fundației Inimă pentru inimă de la Parohia Trăistari.

17 Decembrie 2018
  • „Colinde, colinde... vestiți și dăruiți!”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protoieria Drăgășani se desfășoară în această perioadă mai multe activități filantropice și culturale.

17 Decembrie 2018
  • Festivalul – Concurs județean de colinde și cântece de Crăciun „Bucuria artei”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie și sub coordonarea doamnei Inspector Școlar General Andra Bică, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului și prin Departamentul Religie din cadrul ISJ Vâlcea, vineri, 14 decembrie, a avut loc la Colegiul Național Mircea cel Bătrân din Râmnicu Vâlcea a IV-a ediție a Festivalului – Concurs județean de colinde și cântece de Crăciun Bucuria artei.