icoane

• Expoziție de Icoane la sediul Instituției Prefectului

Marți, 28 noiembrie 2017, la sediul Instituției Prefectului Județului Vâlcea a avut vernisajul Expoziției de icoane pictate de către elevii Școlii Populare de Arte și Meserii din cadrul Consiliului Județean Vâlcea, în tabăra desfășurată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Mănăstirea Arnota, în perioada 4 – 8 septembrie 2017.

29 Noiembrie 2017
  • Desemnarea premianților Concursului Național de Creație „Icoana și Școala mărturisirii” în Protopopiatul Călimănești

Marți, 4 aprilie, la sediul Protoieriei Călimănești din orașul Călimănești s-a desfășurat etapa locală a Concursului național de creație „Icoana și Școala Mărturisirii”. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, în prezența și sub coordonarea Părintelui Protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu, o comisie alcătuită din patru evaluatori a analizat 20 de proiecte întocmite de elevi din trei parohii ale Protoieriei Călimănești.

4 Aprilie 2017
  • Expoziţia de icoane „Florile Învierii” la Parohia Șerbănești-Pătești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, copiii din Grupul artistic „Flori de cireș” al Parohiei Serbănești-Pătești din comuna Sălătrucel, aflați sub îndrumarea Părintelui Arhid. Cosmin Cristian Pisăru și al doamnei pictor-restaurator Filofteia Pisăru, au organizat duminică, 2 aprilie, Expoziția de icoane pe sticlă și lemn „Florile Învierii”.

3 Aprilie 2017