Eşti aici

A V-a ediție a Seminarului dedicat personalității și operei Părintelui Ghelasie de la Frăsinei

Data evenimentului: 
2016-05-27 13:00

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopia Râmnicului organizează cea de-a V-a ediție a Seminarului dedicat personalității și operei Părintelui Ghelasie de la Frăsinei. Evenimentul se va desfășura vineri, 27 mai 2016, de la ora 13.oo, în sala Iosif Episcopul din cadrul Centrului Cultural Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica.

Seminarul cu tema Lumină din Lumină – ethosul iconic în isihasmul carpatin își propune să reunească, în dezbatere, ucenici ai părintelui Ghelasie, oameni care l-au cunoscut şi i-au ascultat îndemnurile duhovniceşti, preoţi şi credincioşi interesaţi de viaţa şi învăţăturile marelui duhovnic de la Frăsinei.