![](http://arhiepiscopiaramnicului.ro/sites/default/files/styles/img-node-slider/public/arhiepiscopiaramnicului/images/2020/11/img_20201114_141308.jpg?itok=XlMebG9z×tamp=1606116821)
Pelerin pentru o zi
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de misiune pentru rromi, a organizat sâmbătă, 14 noiembrie, un pelerinaj la mănăstirile Dervent, Peștera Sf. Andrei și Mănăstirea Sf. Serafim de Sarov din cuprinsul Arhiepiscopiei Tomisului.
„Pelerinajul constituie unul dintre principalele mijloace de apropiere a omului de Biserică, împlinind, într-un anume mod, nevoia de căutare a valorilor credinței, de cunoaștere a experiențelor duhovnicești a sfinților, dar și a modalităților de fixare a acestora în cadrul comunităților prin lucrarea lui Dumnezeu și a sfinților”, a subliniat părintele Nicolae Dorin Buda.