Colindători din Mihăiești vestitori ai Praznicului Nașterii Domnului

22 Decembrie 2019 / Învățământ

Copii din Parohia Mihăiești I au mers pe la casele credincioșilor din localitate pentru a vesti praznicul Nașterii Domnului Iisus Hristos.

„Din an în an, din moși, strămoși, colindul trezește în sufletul omului bucuria Nașterii Mântuitorului Hristos în peștera din Betleem pentru mântuirea noastră. Această bucurie este transmisă prin versuri melodioase de la o casă la alta, de la om la om, de la suflet la suflet, că s-a născut Mântuitor în peșteră săracă. De aceea, grupul de copii Sfântul Ioan Botezătorul al parohiei Mihăești l, îmbrăcați în straie populare, au colindat oamenii gospodari ai comunei Mihăești și i-au adresat chemarea de a veni cu inimă curată la Betleem, care înseamnă Casa pâinii, adică la Sfânta Euharistie: « Să mergem cu păstorii /  Și să Îl preamărim, / Că pentru noi El S-a născut, / Veniți la Viflaim!»”, a precizat pr. paroh Constantin Ababe, al Parohiei Mihăiești I.