Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea

• Rugăciune la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” în ultima zi a anului

În contextul prelungirii stării de alertă, în care deplasarea în afara domiciliului este interzisă după ora 23.00, dar și al recomandărilor speciale ale autorităților pentru perioada de sărbători, programul liturgic de la Catedrala Arhiepiscopală pentru seara de 31 decembrie 2020, este următorul:

• Ora 17.00 – Slujba de Priveghere: Vecernia Mare cu Litie, Utrenia, Ceasul I
    • Ora 20.30 - Slujba trecerii dintre ani (Te Deum)
                            - Molitfele Sfântului Vasile cel Mare.
    24 Decembrie 2020
  • Sărbătorirea Cincizecimii la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea

Biserica Ortodoxă a sărbătorit în Duminica a opta după Paști, 16 iunie, praznicul Pogorârii Duhului Sfânt, cunoscut în popor și ca Cincizecimea sau Rusaliile. La Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

16 Iunie 2019
  • Mărturisirea dreaptă a credinței și rugăciunea, temelii ale Bisericii

În Duminica a șaptea după Paști (a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic), Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din Râmnicu-Vâlcea

9 Iunie 2019
  • Indiferența duce la orbirea sufletească

„Păcatul, atunci când pătrunde în lăuntrul omului și este repetat, sufletul lui este cuprins de nepăsare, care naște nesimțirea duhovnicească și cauzează ruperea legăturii harului cu Dumnezeu”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului. Înaltpreasfinția Sa a săvârșit duminică, 2 iunie, Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

2 Iunie 2019
  • Catedrala Arhiepiscopală din  Râmnic

Duminica Fiului Risipitor la Catedrala Arhiepiscopală

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală.

28 Februarie 2016
  • Moaştele Sfinţilor Mercurie şi Ecaterina, cinstite la Catedrala din Râmnic

Miercuri, 25 noiembrie 2015, la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea au fost sărbătoriţi în mod special Sfântul Mare Mucenic Mercurie şi Sfânta Mare Muceniţă Ecaterina, ale căror Sfinte Moaște se află aşezate spre închinare în acest locaș de cult.

25 Noiembrie 2015
  • Slujire arhierească la Catedrala Arhiepiscopală, în prima zi din Postul Naşterii Domnului

În prima zi din Postul Naşterii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea.

16 Noiembrie 2015