Sfințirea Mănăstirii „Sfânta Treime”, o firească reparație morală ce reabilitează după 200 de ani identitatea spiritual-culturală a municipiului Drăgășani
Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit duminică, 25 mai, slujba de târnosire a bisericii cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” de la Mănăstirea „Sfânta Treime” din Drăgășani.
După înconjurarea lăcașului de rugăciune, stropirea cu agheasmă și ungerea cu Sfântul și Marele Mir, a urmat rânduiala din interior, care a cuprins așezarea moaștelor în piciorul Sfintei Mese și pecetluirea acesteia, fiind împodobită și pregătită pentru sfintele slujbe. De asemenea, au fost sfințite icoanele de pe catapeteasmă.