Acţiune social-filantropică la Parohia Râureni

10 Ianuarie / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi sub îndrumarea Biroului de Asistenţă Socială al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Râureni, faptele bune continuă prin ajutorarea celor aflaţi în nevoi.

Acțiunea susținută de Parohia Râureni a devenit o tradiție de suflet, reflectând implicarea discretă, dar profundă a părinților slujitori și a credincioșilor în viața comunității, prin aceste gesturi pline de căldură și afecțiune consolidându-se legăturile de dragoste și solidaritate între membrii comunității parohiale.
Trebuie să rămânem sensibili la cei de lângă noi” a spus părintele paroh Chebăruș Gheorghe, care, împreună cu Arhidiaconul Cioteanu Ioan Cristian au răspuns prompt nevoilor unora dintre enoriaşii cu situație financiară precară din parohie. Astfel, au fost ajutate cu lemne două dintre familiile cu mulţi copii, ca acestea să poată să treacă mai ușor peste acest val de frig.