Sfântul Dimitrie Basarabov

• Ocrotitorul Bucureştilor cinstit pe Colina Bucuriei: Patriarhul României a oficiat Sfânta Liturghie

Biserica Ortodoxă cinsteşte astăzi, 27 octombrie, pe Sfântul Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor.

27 Octombrie 2016
  • (Audio) Canonul și Acatistul Sfântului Dimitrie Basarabov

Întru tine, părinte, cu osârdie s-a mântuit cel după chip; că, luând crucea, ai urmat lui Hristos; şi lucrând, ai învăţat să nu se uite la trup, căci este trecător; ci, să poarte grijă de suflet, de lucrul cel nemuritor. Pentru aceasta şi cu îngerii împreună se bucură, Preacuvioase Părinte Dimitrie, duhul tău.

26 Octombrie 2016
  • (Video) Mănăstirea Basarabov locul sfintelor nevoințe ale Sfântului Dimitrie cel Nou

Mănăstirea Sfântul Dimitrie Basarabov este o mănăstire ortodoxă înființată în peștera în care s-a nevoit Sfântul Dimitrie cel Nou. Peștera și mănăstirea se află în localitatea bulgară Basarabovo, la o distanță de aproximativ 80 de kilometri de orașul București. Trecând Dunărea prin vama de la Giurgiu, ajungem în orașul Russe, iar de aici și până în localitatea Basarabovo nu mai sunt decat 10 kilometri.

26 Octombrie 2016