Armata Română

• Ceremonie militară și religioasă la Râmnicu-Vâlcea de Ziua Armei Geniu

Militarii din Forţele Terestre ale Armatei Române de la garnizoanele din întreaga țară, unde sunt dislocate unități de geniu, au sărbătorit, la sfârșitul lunii mai, 160 de ani de la înfiinţarea Armei Geniu. La Râmnicu-Vâlcea, la Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN Panait Donici, au fost organizate manifestări militare, competiții sportive și un ceremonial liturgic.

29 Mai 2019
  • Ziua Armatei Române la Râmnicu-Vâlcea

Astăzi, 25 octombrie 2016, este sărbătorită Ziua Armatei României.

25 Octombrie 2016
  • Argument

Înfiinţarea Centrului de Cercetare al Conlucrării Bisericii Ortodoxe Române cu Armata României – „General Paul Teodorescu” constituie demersul cultural pe care Arhiepiscopia Râmnicului şi Instituţiile de comandă, de instructie şi învăţământ militar îl susţin pentru reafirmarea misiunii jertfelnice pe care domnitorii români creştini şi armata din toate timpurile au desfăşurat-o pentru „apărarea Bisericii şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea noastră”.

24 Iunie 2013