Pe urmele Doamnei Marica Brâncoveanu
Pentru al doilea an consecutiv, Liga Femeilor Creştin-Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului desfăşoară proiectul Pe urmele Doamnei Maria Brâncoveanu.
Pentru al doilea an consecutiv, Liga Femeilor Creştin-Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului desfăşoară proiectul Pe urmele Doamnei Maria Brâncoveanu.
În perioada 3-11 august 2015, Parohia Brezoi I, din Protoieria Călimănești, desfășoară cea de-a treia ediție a Școlii de Vară, proiect coordonat de pr. dr. Preoteasa Daniel și pr. prof. Chima Vasile Marian. La această activitate participă un număr de 30 de copii cu vârste cuprinse între 7 și 17 ani.
Săptămâna aceasta, Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț a fost sărbătorit și la Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob - Țara Loviștei, din comuna Racoviţa, judeţul Vâlcea. La acest ceas de sărbătoare, atât mănăstirea, cât și bibliotecarii vâlceni și-au serbat ocrotitorul.
Vineri, 31 iulie 2015, la Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din comuna Sutești, județul Vâlcea, Protoieria Drăgășani, a avut loc cercul pastoral-misionar lunar, cu tema „Actele financiar-contabile ale parohiei”.
Cartea, o adevărată monografiei dedicată Înaltpresfințitului Gherasim Cristea, prezintă, in extenso, clar, inteligibil, magnetic pentru cel care o lecturează, itinerariul biografic al acestuia, dezvăluind aspecte mai puțin sau deloc expuse.
Duminică, 16 august 2015, de sărbătoarea Sfinților Martiri Brâncoveni, Sfânta Mănăstire Hurezi, din județul Vâlcea, își serbează hramul. Sfânta Liturghie va fi săvârșită de un sobor alcătuit din 13 ierarhi, veniți din țară și din străinătate, într-un spațiu special amenajat lângă biserica mare a sfintei mănăstiri.
Centrul de Cercetare al Conlucrării Bisericii Ortodoxe Române cu Armata României organizează anual simpozionul: „Biserica Ortodoxa și Armata României – tradițiile conlucrării”.
Proiectul „Fii apicultor, fii darnic!”, desfășurat în Arhiepiscopia Râmnicului prin Asociația „Codrii Mamului - Fumureni”, în perioada ianuarie 2014 - iunie 2015, s-a încheiat miercuri, 10 iunie 2015, la Centrul eparhial din Râmnicu Vâlcea.
Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Parohia Fometești, comuna Slătioara, județul Vâlcea, a găzduit săptămâna trecută comemorarea a 12 ani de la trecerea la cele veșnice a părintelui
Anul acesta, municipiul Râmnicu Vâlcea a împlinit 627 de ani de la prima atestare documentară.
S-a împlinit un an de când, prin voia lui Dumnezeu și cu alegerea Sfântului Sinod, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, numit Arhiepiscop al Râmnicului la data de 22 mai 2014, a fost întronizat în Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea.
În perioada 16-17 martie 2015, în Arhiepiscopia Râmnicului s-a desfăşurat „Memorialul Bartolomeu Valeriu Anania“, aflat anul acesta la a cincea ediţie.