Activități catehetice și sociale la Parohia Jiblea-Veche
Cu prilejul zilei de 1 Martie, în cadrul Parohiei Jiblea-Veche, la Centrul educațional „Sfânta Maria” a început desfășurarea atelierelor creative de primăvară.
Copiii din parohie au avut posibilitatea să-și arate îndemânarea, modelând mărțișoare din ceară pentru cei dragi. Fiecare floare a prins contur din răbdarea și pasiunea celor prezenți, care au confecționat un mărțisor tip lumânare parfumată în formă de margaretă. Materialele consumabile au fost asigurate de doamna Cătălina Buduleci.
Părintele paroh Constantin Negrea susține cu bucurie desfășurarea unor astfel de ateliere întrucât „relaționarea între generații prin activități desfășuarte într-un spațiu sacru, modelează armonios sufletele celor mici, fiind de un real folos comunității”.