Sfinții români

• Târnosire de biserică în municipiul Râmnicu-Vâlcea

În Arhiepiscopia Râmnicului a fost târnosită duminică, 30 iunie, „o nouă poartă a cerului”. Noua biserică a fost înălțată în zona de nord a municipiului Râmnicu-Vâlcea, primind, prin înveșmântarea în harul Duhului Sfânt, hramurile Duminica Sfinților Români și Sfântul Mare Mucenic Mina. Slujba de târnosire și Sfânta Liturghie au fost săvârșite de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

30 Iunie 2019
  • Din duhul poporului român au izvorât suflete ce s-au suit în ceata drepţilor…

Multe ţinuturi ale lumii s-au învrednicit să-i facă raiului belşug de suflete alese, care pururea se împărtăşesc de neînserata lumină a lui Dumnezeu. Întru aceasta, nici hotarele neamului românesc n-au fost mai sărace decât altele.

29 Mai 2018
  • Acatistul Sfinților Români

Pe vasele Sfântului Duh şi făcliile strălucitoare ale Bisericii lui Hristos, pe Sfinţii români aleşi de Dumnezeu, cei care au luminat pământul ţării noastre şi poporul binecredincios cu lumina întreit strălucitoare a Preasfintei Treimi, să-i lăudăm noi, fii neamului românesc, cei ce cu credinţă şi cu dragoste săvârşim pomenirea lor, zicând: Bucuraţi-vă, Sfinţilor români, rugători fierbinţi pentru sufletele noastre! (Condacul I)

2 Iulie 2016