„Pescuirea minunată” la Parohia Călimănești II

25 Septembrie 2023 / Învățământ

În Duminica a XVIII-a după Rusalii, la Parohia Călimănești II, s-au desfășurat o serie de activități, prin care membrii Centrului catehetic, au avut posibilitatea de a pricepe pe înțelesul lor, pericopa evanghelică rostită în cadrul Sfintei Liturghii.

În cateheza rostită la finalul atelierului, părintele paroh Iulian Lixandra, a precizat că: în această întâmplare se împletesc, în chip ascuns, sensurile prin care primii ucenici sunt chemați la apostolat – Hristos e peștele cel tainic, dar și pescarul iscusit; El este Cel ce dăruiește hrană lumii, dar se și dăruiește, ca o Jertfă, în chip tainic, spre mâncare. Tot cel ce gustă din acest pește tainic, nu va muri în veac, ci va avea viață veșnică. Corabia din Evanghelie, închipuie trupul omului, plasele rupte închipuie duhul cel vechi din fiecare suflet pescuit, adâncul mării închipuie adâncul sufletului omenesc în care ne regăsim, tainic, cu Hristos. Când Domnul Se sălășluiește într-un om cu adevărat ascultător, omul acela se depărtează de țărmul lumii trupești și trece de suprafața simțurilor, în adâncimile duhului. Pe acel tărâm tainic se odihnește Hristos, în toate sufletele ostenite, care găsesc odihnă în Cel ce ne descoperă că jugul este bun și povoara ușoară”.