Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea

• Priveghere de toată noaptea la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea

Starea firească a rugăciunii, aceasta au căutat să deprindă credincioșii care au participat în seara zilei de 11 iulie spre dimineața zilei următoare la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea la slujba Privegherii, săvârșită la sărbătoarea Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului „Prodromița” („Înaintemergătoarea”). Copia icoanei făcătoarei de minuni se află spre închinarea credincioșilor vâlceni din anul 2015.

12 Iulie 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Evanghelia ne învață să avem răbdare și nădejde în ajutorul Preasfintei Treimi, pentru că cel care va răbda, acela va primi binecuvântarea și ajutorul lui Dumnezeu”

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în Duminica a patra după Paști, 19 mai, la Catedrala Arhiepiscopală  Sfântul Ierarh Nicolae din Râmnicu-Vâlcea.

19 Mai 2019
  • Prăznuirea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea

Credincioși râmniceni au participat joi, 11 aprilie, la sărbătorirea ocrotitorului Eparhiei și al Catedralei Arhiepiscopale din municipiul Râmnicu-Vâlcea, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, episcopul Râmnicului. Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

11 Aprilie 2019
  • Sărbătorirea Duminicii Ortodoxiei la Catedrala Arhiepiscopală

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit duminică, 17 martie, Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

17 Martie 2019
  • Prăznuirea Întâmpinării Domnului la Catedrala arhiepiscopală

„Sărbătoarea Întâmpinării Domnului pune înaintea ochilor noștri sufletești acest îndemn de a-L întâmpina și noi pe Domnul Iisus Hristos în fiecare zi, de a ieși în întâmpinarea Lui, precum El iese în întâmpinarea noastră”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 2 februarie. Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea.

2 Februarie 2019
  • „Sfântul Ierarh Nicolae se arată mărturisitor al iubirii nesfârșite a lui Dumnezeu”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie la hramul Catedralei Arhiepiscopale

Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Valcea a devenit neîncăpătoare joi, 6 decembrie, în ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mira Lichiei, ocrotitorul acesteia și al Seminarului Teologic.

6 Decembrie 2018
  • Slujbă de priveghere și procesiune la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae

Ctitoria Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea își prăznuiește hramul istoric la Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae.

5 Decembrie 2018
  • Priveghere pentru Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului „Prodromița” la Catedrala Arhiepiscopală

La Sărbătoarea Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului Prodromița de la Muntele Athos, Catedrala Arhiepiscopală a fost timp de o noapte loc de pelerinaj pentru preoți, monahi, monahii, credincioși și pelerini. La acest moment duhovnicesc slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de soborul de preoți din care au făcut parte părinți consilieri, stareți și slujitori ai mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului.

12 Iulie 2018
  • IPS Varsanufie a săvârșit Vecernia din ziua de Paști la Catedrala Arhiepiscopală

Astăzi, 8 aprilie, la sărbătoarea Învierii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Vecernia de Paști, numită și „A doua Înviere”, la  Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae”.

8 Aprilie 2018
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Icoana este o prezență permanentă în istoria Bisericii creștine”

Numeroși credincioși au fost prezenți în Duminica Ortodoxiei la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Nicolae, unde Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie. Alături de Înaltpreasfinția Sa, au slujit părinții consilieri, părinții profesori ai Seminarului Teologic „Sf. Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea și părinții slujitori ai Catedralei Arhiepiscopale.

25 Februarie 2018
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Epifania ne întărește pe noi în această credință mântuitoare că Dumnezeu este Unul în ființă dar întreit în Persoane”

La sărbătoarea Botezului Domnului, sâmbătă, 6 ianuarie, Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

6 Ianuarie 2018
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Faptele de milostenie ale Sfântului Ierarh Nicolae au fost rodul bunătății și al rugăciunii săvârșite cu smerenie”

Astăzi, 6 decembrie, la Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea și-a sărbătorit hramul, prilej pentru toți cei prezenți de a-și așeza nădejdea în ajutorul și ocrotirea sfântului.

6 Decembrie 2017