Cerc Pastoral la Parohia Vaideeni I

6 Octombrie 2016 / Viața Eparhiei

La Parohia Vaideeni I din Protopopiatul Horezu, judeţul Vâlcea, a avut loc pe 6 octombrie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Horezu II.

Lucrările cercului pastoral au fost precedate de săvârșirea Sfintei Liturghii în biserica parohială „Sfântul Ioan Botezătorul” de către un sobor de preoţi. Partea a doua s-a derulat prin susținerea temei cu titlul „Chipuri de tipografi bisericești și Ierarhi care au înființat tipografii bisericești” de către părintele paroh Emilian Balotă. Cercul preoţesc  Horezu II va avea următoare întrunire pe data de 12 decembrie 2016, în Parohia Vaideeni II.