Revista Misiunea

Revista Misiunea, unică în țara noastră, este revista Centrului de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României "General Paul Teodorescu", cu sediul la Sfânta Mănăstire Dintr-un Lemn, din județul Vâlcea.

Directorul fondator al Revistei Misiunea este prof. univ. dr. Valentin Ciorbea, membru asociat al Academiei Oamenilor de Știință din România și șeful Catedrei de Istorie și Studii politice a Universității Ovidius din Constanța.

Revista Misiunea, cu apariție anuală, a debutat în anul 2014.

În paginile revistei, cititorii pot cerceta în mod special referatele științifice susținute în cadrul simpozionul pe care Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului și Armata României îl organizează anual la Sfânta Mănăstire Dintr-un Lemn, din județul Vâlcea, la care participă istorici consacraţi, profesori universitari, preoţi militari etc. Mai mult, în cuprinsul publicaţiei va fi valorificat și fondul documentar al Serviciului Istoric al Armatei.

Proiectul este iniţiat de prof. univ. dr. Valentin Ciorbea, fiind rezultatul colaborării dintre Şcoala Doctorală de Ştiinţe Umaniste, domeniul Istorie, din cadrul Universităţii Ovidius din Constanța, Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului, Serviciul Istoric al Armatei şi Muzeul Marinei Române.

Revista Misiunea

Revista Misiunea, Nr.6, 2019

3 Iulie 2019

Revista Misiunea, Nr.5, 2018