Pelerinaj al membrelor Ligii Femeilor Creștin Ortodoxe

15 Aprilie 2019 / Social

Liga Femeilor Creștine Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului a organizat duminică, 14 aprilie, un pelerinaj la mănăstirile din nordul județului Vâlcea, la care au participat membrele asociației și parte dintre beneficiare.

Proiectele asociației oferă sprijin familiilor care se confruntă cu sărăcia sau au dificultăți în intregrarea socială, mamelor care își cresc singure copiii, activități ce sunt deopotrivă educative și sociale. Pelerinajul constituie un prilej de împărtășire a experiențelor de viață, de  împrospătare a vieţii spirituale şi de întărire a credinţei. La Mănăstirea Boia, pelerinii au participat la Sfânta Liturghie, apoi au mers la mănăstirile Sfântul Ioan Iacob Hozevitul și Cornet.