Activităţi sociale la Parohia „Toți Sfinții” din Râmnicu-Vâlcea

18 Mai 2017 / Social

Joi, 18 mai, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Parohia Toți Sfinții din Râmnicu Vâlcea, au fost vizitate mai multe persoane vârstnice care locuiesc de ani de zile în singurătatea propriilor locuinţe.

Prezentă la întâlnire, doamna asistent social Viorica Adriana Iancu, reprezentanta Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, a remarcat faptul că pe lângă pachetele cu alimente, părintele  a oferit multă dragoste și atenție acestor  persoane vârstnice aflate în situații de risc social.. „Este o împlinire sufletească, să poți aduce zâmbetul pe chipurile celor care parcurg o perioadă dificilă. Este o datorie de suflet să fim alături de cei care sunt bătrâni şi singuri”.

Tot în aceeași zi au fost împărțite pachete cu alimente și haine mai multor familii nevoiașe.

Parohia Toți Sfinții oferă lunar pachete cu hrană și îmbrăcăminte mai multor familiilor aflate în situații de risc. Nădăjduim ca prin darurile oferite să aducem bucurie și speranță în casele acestor persoane”, a precizat Părintele Mihai Cîrstea.