slujiri arhieresti

• Slujire arhierească în Parohia Vaideeni II

La sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, s-a aflat în mijlocul preoților și credincioșilor din localitatea Vaideeni.

14 Septembrie 2016
  • Slujire arhierească la Hramul Mănăstirii Dintr-un Lemn

La sărbătoarea Nașterea Maicii Domnului, 8 septembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Dintr-un Lemn, cu prilejul sărbătorii hramului ctitoriei voievodului Matei Basarab.

9 Septembrie 2016
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cozia

În Duminica a VI-a după Rusalii, 31 iulie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la altarul de vară al Mănăstirii Cozia, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

31 Iulie 2016
  • Slujire arhierească de Anul Nou la Catedrala Arhiepiscopală

Ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru realizările din anul care tocmai s-a încheiat la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea au fost înălţate rugăciuni, cu nădejdea că anul 2016 va aduce Bisericii şi creștinilor din toată lumea mai multă pace, credinţă şi râvnă în a-L mărturisi pe Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat, atât în cuvânt, cât şi în faptă. Credincioșii, prezenți în număr însemnat la Sfânta Liturghie, s-au închinat Moaștelor Sfântului Ierarh Vasile cel Mare.

1 Ianuarie 2016